Czy można uniknąć lęków nocnych u dziecka?

Czy można uniknąć lęków nocnych u dziecka?

Lęki nocne występują zwykle na początku lub pod koniec snu. Osoby, które na nie cierpią, zwykle bardzo źle się czują, a krzyki i gwałtowne ruchy są normalne. Lęki te mogą występować z otwartymi lub zamkniętymi oczami i nie są czymś, co podoba się rodzicom, partnerom czy samym chorym.

Różnica między koszmarami sennymi a lękami.


Wiele osób myli koszmary senne z lękami nocnymi. Chociaż koszmary senne są znacznie bardziej powszechne i częstsze, należy przyznać, że lęki nocne występują znacznie częściej, niż mogłoby się wydawać. Rzadko zdarza się dziecko, które w ciągu swojego życia nie doświadcza nocnego terroru. Nawet dorośli mogą cierpieć na nie sporadycznie. Normalne jest, że występują one do 8. lub 9. roku życia, a następnie zanikają. Jednak, jak wspomniano powyżej, w wieku dorosłym mogą występować sporadyczne epizody lęków nocnych. Główna różnica w stosunku do koszmarów sennych polega na tym, że w przypadku lęków nocnych osoba nie pamięta niczego z tego doświadczenia. W przypadku lęków nocnych osoba nie budzi się, natomiast w koszmarach sennych budzi się z zaskoczenia i z poczuciem znacznego udręczenia.

Dlaczego występują lęki nocne u dzieci?


W zdecydowanej większości przypadków przyczyną lęków nocnych są zazwyczaj czynniki emocjonalne. Życie w niesprzyjającym środowisku rodzinnym lub problemy w szkole mogą powodować u dziecka lęki nocne. W każdym razie należy stwierdzić, że w przypadku lęków nocnych strach jest znacznie większy u rodziców niż u samych dzieci. Znawcy tematu radzą, aby nic nie robić z tymi strachami, ponieważ są one częścią snu dziecka.

Co robić w przypadku lęków nocnych u dziecka?


Jeśli dziecko gwałtownie się poruszy, rodzice powinni starać się zapobiec uderzeniu się lub wypadnięciu z łóżka. Nie należy ich budzić, ponieważ mogą stać się bardziej zdenerwowane niż są i pogorszyć sytuację. Trzeba przyznać, że lęki nocne są częścią naturalnego procesu snu, więc niestety nie da się ich uniknąć. Specjaliści radzą, by starać się, by dziecko kładło się do łóżka zrelaksowane i spokojne, jak to tylko możliwe. W wielu przypadkach przyczyną takich lęków nocnych jest nadmierny stres, który towarzyszy im w ciągu dnia. Jeśli dziecko kładzie się do łóżka zbyt zdenerwowane, z wysokim poziomem lęku i stresu, może się to skończyć epizodem lęku nocnego.


Podsumowanie.

Trudno jest stwierdzić, czy dziecko ma koszmar senny, czy lęk nocny. Kluczowa jest faza snu dziecka. Pamiętaj, że w zdecydowanej większości przypadków przyczyną lęków nocnych są problemy emocjonalne. Dlatego ważne jest, aby zapewnić dziecku możliwie najbardziej stabilne środowisko. Ustanowienie szeregu rutynowych czynności przed snem jest kluczem do tego, by dziecko spało jak najlepiej i nie miało żadnych problemów, czy to w postaci koszmarów sennych, czy lęków nocnych.