Propozycje 5 ciekawych doświadczeń do wykonania w domu przez dzieci

Propozycje 5 ciekawych doświadczeń do wykonania w domu przez dzieci

Nauka potrafi być fascynująca, a jej połączenie z zabawą jest doskonałym sposobem na rozbudzenie ciekawości dziecka. Wystarczy dobry pomysł, aby wytłumaczyć młodemu odkrywcy sposoby funkcjonowania świata. Poniżej znajduje się lista 5 prostych eksperymentów, które z łatwością można wykonać w domu.

Nauka poprzez zabawę

Dzieci najlepiej przyswajają wiedzę, jeśli mogą coś obserwować. Dodając do tego odrobinę zabawy, sukces będzie gwarantowany. Dziecko nie tylko zrozumie sposób funkcjonowania świata, ale będzie mogło również zabłysnąć na lekcjach chemii czy fizyki. Jest to idealny sposób na spędzenie deszczowego dnia w domu.

Sposób na lawę w domu

Przyjemny sposób na zrobienie widowiskowego eksperymentu, który nie spowoduje bałaganu, a przyniesie interesujące spostrzeżenia. Do jego przeprowadzenia będzie potrzebnych kilka rzeczy:
– olej roślinny
– woda
– plastikowa butelka (bez zagięć)
– barwnik spożywczy (najlepiej czerwony)
– tabletki musujące (bezbarwne)

Przygotowanie całego eksperymentu jest bardzo proste. Pustą butelkę należy w 1/4 napełnić wodą, a pozostałe 3/4 uzupełnić olejem (tak, aby butelka nie była napełniona pod sam korek). Drugim krokiem jest dodanie barwnika spożywczego, aby zabarwić wodę i stworzyć lawę. Na koniec wystarczy wrzucić do butelki przełamaną na pół tabletkę musującą.

Wyjątkowy efekt wizualny można uzyskać poprzez zgaszenie światła i oświetlenie butelki latarką lub lampką.

Zasada działania

Olej jest lżejszy od wody i nie miesza się z nią, przez co będzie unosił się na powierzchni. Barwnik z kolei ma gęstość i ciężar wody, więc z łatwością przeniknie przez olej, a w efekcie ciecz zabarwi się na czerwono (lub dowolny inny kolor). Najciekawszym momentem jest dodanie musującej tabletki, która będzie wytwarzała dwutlenek węgla w postaci unoszących się bąbelków przelatujących przez olej. W efekcie woda z barwnikiem będzie unosić się na powierzchnię, a następnie ponownie opadać. Całość skończy działanie dopiero w momencie rozpuszczenia się tabletki.

Silnik rakietowy. Czas wyruszyć w podróż międzygalaktyczną!

To doświadczenie wymaga nadzoru osoby dorosłej, a całość należy wykonywać ostrożnie ze względu na obecność ognia. Do przeprowadzenia doświadczenia niezbędne będą:
– woda utleniona
– drożdże
– zapalniczka lub zapałki
– słoik z nakrętką
– rurka surowego makaronu (podłużna z otworem w środku, który służyć będzie za rurę)
– odrobina plasteliny (opcjonalnie)
– coś do wycięcia niewielkiego otworu w nakrętce słoika (np. śrubokręt)

Pierwszym krokiem będzie zrobienie niewielkiego otworu na środku przykrywki. Powinien być mniej więcej dopasowany do wielkości makaronu, który powinno się włożyć w powstałą szczelinę. Jeśli dookoła surowego makaronu pozostaje zbyt dużo innych otworów, dobrze jest je uszczelnić plasteliną. Następnie należy umieścić w słoiku odrobinę drożdży i wymieszać je z wodą utlenioną oraz zakręcić przykrywkę. Po chwili można przystawić ogień do wylotu makaronu, aby powstał niewielki płomień.

Zasada działania

Woda utleniona jest głównie nadtlenkiem wodoru, który zachodzi w reakcję z drożdżami i tworzy czysty tlen. Stworzone w ten sposób cząsteczki O2 uciekają ze słoika poprzez otwór w makaronie. Jak wiadomo, tlen jest łatwopalny. Wystarczy źródło ognia, aby powstał silnik rakietowy! Warto jeszcze raz podkreślić, że to doświadczenie powinno być przeprowadzane pod nadzorem osoby dorosłej.

Zabawny sposób na oddzielanie pieprzu i soli

Co prawda skuteczne oddzielenie może być trudne do osiągnięcia, ale samo doświadczenie z pewnością przysporzy wiele śmiechu, a jednocześnie zaznajomi z zasadą działania elektryczności statycznej. Do wykonania doświadczenia wystarczy kilka prostych rzeczy:
– pieprz
– sól
– grzebień do włosów (plastikowy)
– talerz lub inne płaskie naczynie

Na talerzu należy wymieszać podobną ilość soli i pieprzu (wystarczy odrobina). Osoba przeprowadzająca doświadczenie powinna teraz wziąć do ręki grzebień i kilkukrotnie przeczesać swoje włosy, a następnie przesuwać grzebień nad talerzem (nie puszczając go ani na chwilę). Po chwili ziarenka pieprzu zaczną podnosić się i opadać, a niektóre mogą przylgnąć do grzebienia.

Zasada działania

W tym wyjątkowo prostym doświadczeniu nie ma żadnej magii, ale jest za to ciekawa nauka o zasadzie działania elektryczności statycznej. Podczas czesania włosów wytwarza się ładunek ujemny, który pozostaje przez jakiś czas na grzebieniu (lub do momentu jego puszczenia). Z kolei sól i pieprz mają ładunek dodatni, a minus i plus zawsze się przyciągają. W tym przypadku pieprz jest zdecydowanie lżejszy od soli i to właśnie on będzie podskakiwać na talerzu.

Gazowana pomarańcza

Przyjemny eksperyment, który zaznajomi z podstawą chemii i przysporzy wiele śmiechu. Do jego przeprowadzenia wystarczą dwie rzeczy:
– pół łyżeczki sody oczyszczonej
– obrana i rozdzielona pomarańcza

Wystarczy obsypać część plastra pomarańczy za pomocą sody oczyszczonej i zjeść ten fragment owocu. Efektem doświadczenia będzie łaskoczące i dość intensywne uczucie musującej pomarańczy.

Zasada działania

W pomarańczach znajduje się kwas cytrynowy, który nadaje owocom kwaśny smak. Z kolei soda oczyszczona jest przeciwieństwem kwasu (zasadą). Połączenie kwasu z zasadą wytwarza bąbelki dwutlenku węgla, który wykorzystywany jest do produkcji wody i napojów gazowanych. Podczas wykonywania doświadczenia należy mieć umiar – nadmiar spożytej sody oczyszczonej może spowodować bóle brzucha.

Abstrakcyjny obraz na talerzu z mlekiem

W tym doświadczeniu można połączyć duszę artysty z nauką. Do przeprowadzenia zabawy i eksperymentu potrzebnych będzie kilka rzeczy:
– płyn do mycia naczyń
– pół szklanki mleka
– patyczek higieniczny (do uszu)
– barwniki spożywcze w kilku kolorach
– miska (powinna dość szeroka)

Przygotowania do eksperymentu są proste. Do miski należy wlać mleko i zaczekać chwilę aż przestanie się ruszać. Następnie trzeba dodać odrobinę barwnika (każdy kolor w innym miejscu). Teraz przyszedł czas na przygotowanie magicznego pędzla poprzez zamoczenie wacika znajdującego się na patyczku higienicznym w odrobinie płynu do naczyń. Na koniec wystarczy, aby naukowiec o artystycznej duszy delikatnie dotknął wacikiem kolorowego barwnika znajdującego się na mleku.

Zasada działania

Mleko jest wystarczająco tłuste, aby barwnik spożywczy unosił się na jego powierzchni. Z kolei płyn do naczyń skutecznie usuwa tłuszcz, zrywając jego wiązania. Dotknięcie mleka wacikiem namoczonym w płynie do naczyń sprawia, że wiązania się zrywają, a tłuszcz porusza się wraz z barwnikiem po powierzchni mleka.