Różne układy sal konferencyjnych

Różne układy sal konferencyjnych

Konferencje organizowane są najczęściej, a jakżeby inaczej, na salach konferencyjnych. Teoretycznie więc za każdym razem odbywają się w podobnie wyglądających do siebie miejscach, tyle że te miejsca trochę się jednak od siebie różnią, choć te różnice dla przeciętnego odbiorcy nie będą dostrzegalne na pierwszy rzut oka, a czasem nawet w ogóle nie będą dostrzegalne. Co nie znaczy, że one nie występują. Każda sala konferencyjna ma chociażby swój jasno określony układ.

Gdy już ustali się, w jakim mieście czy okolicy chce się zorganizować wydarzenie i jaki budżet można będzie na nie przeznaczyć, wystarczy płynnie przejść do rozglądania się za odpowiednią salą, w pierwszej kolejności zwracając uwagę chociażby na jej układ, który jest akurat bardzo ważnym parametrem, decydującym o funkcjonalności każdego takiego miejsca. Układ kinowy Nawet częściej można spotkać się z jego określeniem „układ teatralny”. Przeważnie wykorzystuje się go do przygotowywania stricte konferencji, zwłaszcza tych, w których czynny udział ma też wziąć prasa i inne media. Taki układ stosowany jest na mniejszych salach.

Nie przypominają one jakichś gigantycznych auli, dlatego też nie występują na uniwersytetach czy w innych szkołach wyższych, ale za to można się z nimi często spotkać w szkołach podstawowych oraz szkołach zawodowych i ogólnokształcących. Sale o tym układzie są zresztą dość „pojemne”. W przypadku gdy ich powierzchnia wyniesie mniej więcej sto metrów kwadratowych, umożliwi ona swobodne przyjęcie niemalże stu osób. To dużo. Warto jednak patrzeć na to, czy przypadkiem taka sala konferencyjna o układzie kinowym nie zawiera pewnych dodatkowych elementów, takich jak chociażby kolumny, które stosunkowo często w niej goszczą. One zawsze jednak częściowo zabiorą wolną przestrzeń. Sprawią więc, że taka sala pomieści dużo mniej osób niż rzeczywiście powinna. Układ klasowy Akurat ten układ nawet częściej jest nazywany układem szkolnym, dlatego też to drugie wyrażenie można uznać za jego bardziej oficjalną nazwę. Z tej nazwy można natomiast sprytnie wywnioskować, jak on będzie się prezentować.

Na ogół sala o tym układzie zacznie imitować klasyczną salę lekcyjną, którą wszyscy na pewno dość dobrze kojarzą ze szkoły podstawowej czy szkoły gimnazjalnej (o ile do tej drugiej uczęszczali). Układ ten sprawdza się szczególnie dobrze na szkoleniach, kursach i różnego rodzaju warsztatach. Zwykle jest więc stosowany przez organizatorów i przedstawicieli tego rodzaju wydarzeń. Sale konferencyjne o układzie klasowym są inaczej wyposażane od tych o układzie kinowym. Dużo częściej można się w nich spotkać z podziałem całego miejsca na poszczególne stanowiska, przy których często występują też dodatkowe sprzęty albo przynajmniej oddzielne przestrzenie do odkładania rzeczy, robienia notatek i po prostu siedzenia. Sale tego rodzaju nie są zwykle zbyt duże. Trudno bowiem zorganizować jakiekolwiek szkolenie dla grupy stu czy dwustu osób – raczej się tego nie robi.

Układ podkowy Znany w szczególności z urzędów gmin i innych podobnych placówek. Wykorzystywany tam, gdzie dąży się do tego, by sprawić, by wszyscy uczestnicy wybranego wydarzenia zajmowali to samo miejsce w hierarchii i czuli się tak samo ważni. Układ podkowy swoim działaniem przypomina trochę taki okrągły stół. Jest jednak zdecydowanie bardziej praktyczny, bo dzięki swoim kanciastym bokom zapewnia dużo więcej przestrzeni – mówiąc wprost, chodzi tu po prostu o możliwość ustawienia większej ilości prostych blatów, na których uczestnicy mogą umieszczać książki, zeszyty czy różne potrzebne im narzędzia.

Taki układ w wielu sytuacjach naprawdę nieźle się sprawdza. W przypadku niektórych sali konferencyjnych staje się on ich częścią stałą. Podsumowanie To co wybrać? Które sale konferencyjny okażą się najlepsze? Przy każdym z opisanych układów zostały wskazane sposoby na jego wykorzystanie, tak więc wystarczy zwrócić na nie uwagę, by wybrać taką salę, która spełni pewne konkretne potrzeby i pomoże w przygotowaniu dowolnego wydarzenia (niekoniecznie nawet konferencji).